STATYSTYKA matematyczna
SM73 - Historia Matematyki PWN

empik
KPM_01
paypal

przeszukaj serwisSZUKAJ W SERWISIE

Świat Matematyki nr 39

cena: 5.00 PLN, 4.00 EUR

Czas wakacji już się kończy, lecz będziemy je tak długo pamiętać, że mogą stać się legendą. W tym numerze zapraszamy zatem do zapoznania się z legendami wszechczasów. Jak w każdej legendzie jest w nich trochę fantazji i trochę prawdy, którą dowodzimy stosując prawa matematyki dla Szacha czy Wież z Hanoi, stojących przy oczkach wodnych, które sami budujemy. W długie, letnie upały warto zanurzyć się w chłodnej geometrii, gdzie będą pływać spokojne równania z wykładnikami na grzbiecie. Na całe szczęście nie będzie tam groźnych i żarłocznych całek, które rozcinają swoje ofiary na cienkie plastry, o czym już pisaliśmy w 16 numerze „Świata Matematyki”.

Łykniemy także statystyki, która gości w zadaniach maturalnych. Jest to młoda dyscyplina wiedzy matematycznej, chociaż pracował nad nią już Gauss. Wyodrębniła się ona z rachunku prawdopodobieństwa. Na pewno każdy z was stał, lub w niedalekiej przyszłości będzie stał, przed koniecznością dokonania wyboru, który zapewni mu optymalny start w dorosłość, gdzie absolwent szkoły średniej będzie musiał wybrać dla siebie najlepszy kierunek studiów. Łyki statystyki na pewno wam pomogą.

Pamiętamy też o maturalnym egzaminie z matematyki na poziomie rozszerzonym, gdzie było udowodnienie prawdy pewnej nierówności. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała jej osiem dowodów. Chcieliśmy zaproponować jeszcze jeden – o wiele krótszy, bo wszystko można zrobić prościej, do czego wszystkich zapraszamy.

>>>więcej
PARTNERZY
alter edukacja
Test IQ
oferty pracy nauczyciel
Piatnik
spinor's


©2004 made and hosted by mediacom