„Esencją matematyki nie jest komplikować rzeczy proste, lecz czynić prostym rzeczy złożone” – Stanley Gudder.
Postęp nauki i technologii w przyszłości będzie prowadził do wzrostu zapotrzebowania na pracowników posiadających wiedzę o matematyce. Absolwenci matematyki posiadający również wiedzę z pokrewnych dziedzin, jak na przykład inżynieria czy informatyka, oraz ci, którzy wykorzystują teorie matematyczne do rozwiązywania realnych problemów tego świata, będą mieli możliwość objęcia najlepszych i najlepiej płatnych stanowisk pracowniczych. W USA przeciętna płaca matematyków w maju 2006 r. wynosiła od $63000 do $106000 rocznie. Najlepsi zarabiali ponad $132000. W 2007 r. przeciętna roczna pensja matematyków, zatrudnionych przez Rząd Federalny, wynosiła $93539, statystyk matematyczny zarabiał $96121, a kryptoanalityk - $90435.
Matematycy zwykle pracują w komfortowych warunkach biurowych, wolnych od hałasu, stresu i zanieczyszczeń przemysłowych. Ponadto nie wykonują prac fizycznych i rzadko pracują w nadgodzinach. Często stanowią część interdyscyplinarnych zespołów, w skład których wchodzą ekonomiści, inżynierowie, fizycy, technicy, informatycy i inni.
Matematycy mogą pracować m. in. dla firm informatycznych (szyfrowanie i zabezpieczanie systemów), ubezpieczeniowych, farmaceutycznych, konsultingowych, finansowych, jako fizycy, doradcy finansowi i astronomowie. Pracodawcy cenią osoby zdolne do racjonalnego, logicznego i analitycznego myślenia. Osoby studiujące socjologię, psychologię, prawo, handel, medycynę odnoszą duże korzyści gdy jednocześnie posiadają solidną znajomość matematyki i statystyki.
Matematyka jest wiedzą, serią oświadczeń o tym, jak funkcjonuje wszechświat. Gdy banalnie wystukujesz na kalkulatorze liczby, w rzeczywistości patrzysz na tajemnice wszechświata. Każde wykonywane obliczenie czyni Twój umysł bardziej elastyczny i szybszy. Zwiększa się Twoja zdolność wykorzystania własnej inteligencji. Gdy myślisz nad problemem – ogarnia Cię spokój i relaksujesz się. Ponadto, rozwiązanie trudnego zadania dostarcza wiele satysfakcji i rozwija wyobraźnię. Poznajesz siebie, swoje zdolności i piękno matematyki. |