26 stycznia 2009 roku w „The Wall Street Journal” opublikowany został ranking 200 najlepiej i najgorzej płatnych zawodów w USA. Trzy kolejne najwyższe miejsca zajmują zawody matematyczne:
1. matematyk, 2. aktuariusz, 3. statystyk.
Przy opisie zawodów podano przeciętny roczny dochód przy 45 godzinach pracy w tygodniu (dotyczy USA).
MATEMATYK – w tym przypadku chodzi o osoby zajmujące się tą dziedziną w szerokim zakresie, a więc nie o specjalistów parających się matematyką w bardzo wąskiej specjalności. Osobami wykorzystującymi różne działy matematyki są między innymi ci, którzy wykorzystują matematykę w edukacji, czyli nauczyciele matematyki. Przeciętny roczny dochód tej grupy zawodowej wynosi 94 160 dolarów. AKTUARIUSZ – czyli matematyk wykorzystujący matematykę w sektorze ubezpieczeniowym. Przeciętny dochód aktuariusza wynosi 88 146 dolarów. STATYSTYK – matematyk wykorzystujący w swej pracy statystykę matematyczną. Zajmuje się opracowywaniem, analizowaniem i interpretacją wyników eksperymentów i ankiet. Przeciętny roczny dochód wynosi 72 197 dolarów.
Na kolejnych miejscach znaleźli się:
4. biolog, 5. inżynier oprogramowania, 6. analityk systemów komputerowych.
Zawody te wymagają zaawansowanej wiedzy matematycznej i można je zdobyć studiując w różnych instytutach matematyki, między innymi w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizując się w biomatematyce oraz matematyce z informatyką. A oto dalsze zawody uwzględnione w tym rankingu, które również wymagają wyspecjalizowanej wiedzy matematycznej:
11. ekonomista, ... ... ... 13. fizyk, ... ... ... 18. programista komputerowy, ... ... ... 20. astronom.
Ekonomiści to dzisiaj najbardziej liczna grupa specjalizująca się na studiach matematycznych, konkretnie na matematyce w ekonomii i matematyce finansowej. W przypadku starych krajów Unii Europejskiej funkcjonuje mniej więcej podobna klasyfikacja, można się zatem domyślić, że za mniej więcej 15 lat podobny ranking będzie obowiązywał również w Polsce. Chyba że chcemy znaleźć się wśród krajów Trzeciego Świata – kraje wysoko rozwinięte nie mogą się obejść bez matematyków.
|