Drodzy Czytelnicy! Radośnie Was witamy! Nadeszła wiosna i nastał czas wzrastania. Długa przerwa szkolna pozwoliła na samodzielne borykanie się z rozwiązaniem ciekawych matematycznych zagadnień, często odkładanych na półkę. Tym razem proponujemy wydanie, w którym poruszamy ponad dziesięć najróżniejszych tematów z wielu dziedzin – także niespodzianek Ziemi, których zwykle nie bierzemy pod uwagę. Wracamy do starożytnego Babilonu, w którym autorami tekstów zachowanych na glinianych tabliczkach (pisaliśmy już o tym w 7. numerze „Świata Matematyki”), nie byli wyłącznie wybitni matematycy lecz również ich uczniowie. Nie zabraknie tam układów równań rozwiązywanych przy pomocy kartki papieru i nożyczek. Oczywiście nie zapominamy o metodzie wyznaczników, która jest bardzo przydatna w zadaniach z parametrem.
Na rynku ukazała się publikacja Jamesa Stewarta na temat rachunku różniczkowego i całkowego. My rozważamy opisane w publikacji Stewarta funkcje złożone, które są bardzo przydatne, gdy rozwiązuje się zadania z rachunku różniczkowego i całkowego.
Wyprowadzamy wzory, znane co prawda już wszystkim, na pole koła i obwód okręgu. Ten problem, co prawda w innym ujęciu, prezentowaliśmy już w artykule „Pole koła i długość okręgu” w 18. numerze „Świata Matematyki”. Tym razem korzystamy z rachunku całkowego. Zapraszamy także do podróży przez świat geometrii dwusiecznych i symetralnych.
Publikujemy rozwiązanie konkursu z „Poszukiwania pierwszych” nadesłane przez naszego Czytelnika. Prezentujemy trzy sposoby rozwiązania. Wracamy także do programowania. Przedstawiamy zdarzenia i obsługę zdarzeń w języku JavaScript.
Nie obędzie się także bez konkursu, w którym zaproponujemy zadanie autorstwa Lwa Tołstoja, hrabiego rosyjskiego, powieściopisarza, dramaturga, krytyka literackiego, myśliciela i pedagoga. Zauważmy, że również humaniści posiadają ścisłe umysły.
Zapraszamy do wiosennych podróży przez „Świat Matematyki”, które przyczynią się do powstania i wzrostu niespotykanych pomysłów. >>powrót |