Gry z rodziny mankala Mankala to jedna z najstarszych gier strategicznych. Właściwie nie jest to jedna gra, lecz cała rodzina gier strategicznych. Przyjmuje się, że jest ich około 200 – tyle gier opisuje Lech Pijanowski w swojej książce „Podróże w krainie gier”. Najpopularniejsze gry z tej rodziny to: Mankala, Wari i Kalaha. Gry z rodziny mankala już wieki temu istniały w Afryce. Grały w nią niemal wszystkie plemiona. Do Ameryki dotarła ona wraz z niewolnikami. W Europie gry te są znane dopiero około 100 lat.
Gry z rodziny mankala znane były w dawnych czasach również na terenie Azji – głównie na Bliskim Wschodzie i państwach Południowego Wybrzeża Azji. Istnieje teoria, że gry mankala powstały w czasie, gdy ludzie przy wykonywaniu obliczeń pomagali sobie abakusem. Dla przypomnienia – abakus to przodek liczydła. Przypominał on deseczkę z wyżłobionymi dołkami. Liczenie na nim polegało na umieszczaniu w tych dołkach kamieni lub nasion. Jest bardzo prawdopodobne, że starożytni rachmistrzowie, w wolnych chwilach zabawiali się abakusem rozsiewając w tych dołkach kamienie lub nasiona. Z biegiem czasu ustalono pewne zasady rozsiewania i tak narodziła się rodzina gier mankala.
Zasady gier z rodziny mankala bardzo się różnią, co uniemożliwia stworzenie dla nich wspólnej strategii. Jest ona uzależniona od zasad zdobywania punktów, które w każdej odmianie są inne. Całą rodzinę gier mankala łączą jednak wspólne cechy, które omówimy na początku. >>powrót |