Drodzy Czytelnicy! Po wakacyjnych podróżach i przygodach, wspominając wciąż żywe obrazy zwiedzanych miejsc, rozgrzanych słońcem kamieni i pełnych radości kwitnących łąk, zapraszamy do poszukiwania związków geometrii ze sztuką i architekturą. Naszym nieocenionym przewodnikiem będzie dr Mirosław Majewski, profesor emeritus College of Arts & Sciences w New York Institute of Technology, twórca i wykładowca School of Geometric Pattern Design w Istanbul Design Center. Poznamy teselacje, które były stosowane przez artystów od zarania dziejów ludzkości. Na początek prezentujemy bliższe czasy na Dalekim Wschodzie, a dokładniej w Japonii.
Nie zabraknie też informacji na temat ciekawej gry Mankala, o którą pytało wielu Czytelników i Gości naszego profilu na Facebooku – wyjaśnimy jej zasady. Choć wiele jest typów tej gry, zapraszamy do lektury o gorącej afrykańskiej zabawie.
Tekst „Geometria Platona" traktuje o klasycznych konstrukcjach geometrycznych, tworzonych przez greckiego filozofa z platońskich figur doskonałych, to jest prostej i okręgu, jedynie przy pomocy cyrkla i linijki. To on określił zasady wykonywania konstrukcji geometrycznych, które są przestrzegane praktycznie do dzisiaj – jednak nie zawsze. Nie zabraknie też rozważań „Młodych Przyjaciół Gaussa". Tym razem nasz Czytelnik, absolwent szkoły podstawowej, przedstawia rozważania na temat mało znanych trójek pitagorejskich. Nie zabraknie też ćwiczeń konstrukcyjnych umożliwiających wyznaczenie stycznych do kuli, stożków matematycznych czy okręgów.
Ze świata logarytmów i potęg, pełnego równań spacerujących ulicami wyrażeń, wejdziecie także do wnętrza procesora mówiącego językiem JavaScript.
Po wielkich wakacyjnych podróżach zapraszamy do odkrywania niesamowitego świata matematyki. >>powrót |