Szkoły językowe
Życie na Ziemi istnieje już miliony lat. Wszystkie zamieszkujące na Ziemi stworzenia porozumiewają się własnymi językami. Myśli ubierają w słowa i przekazują je dalej, a druga istota z tych słów, ich porządku odtwarza przekazaną myśl. Język ludzi składa się z określonych form – w skrócie przyjmijmy wyrazów – połączonych ze sobą w określonym porządku. Język ten jednak różni się dla poszczególnych kultur czy narodów.
W dawnych czasach już od starożytności ludzie stworzyli również język matematyki – jednak taki sam dla wszystkich narodów. W języku tym budują określone formy, zadania – od prostych, zroumiałych dla „przedszkolaka”, do trudniejszych form, których zrozumienie może byc trudne tak, jak zrozumienie niektórych tekstów pisanych przez poetów.
Języka matematyki, zrozumienia postawionych przed nami zadań, można nauczyć się przez wielokrotne powtarzanie określonych zadań czy poznawania nowych rozwiązań – zupełnie tak samo jak nauka kolejnych słów czy całych fraz języka mówionego. Zrozumienie języka matematyki, czyli zrozumienia postawionych w nim zadań, będziemy trenować na przykładzie gimnazjów. Zatem zaczynamy – na początek od nauki języka anlgielskiego i niemieckiego. Świat Matematyki nr 31 (3/2014) |