Komputer na planszy
Na łamach „Świata Matematyki” mieliśmy już całkowanie dla przedszkolaków i algebrę dla przedszkolaków. Obecnie zapraszamy do arytmetyki dla przedszkolaków. Zobaczymy jak można podstawowe i mniej podstawowe działania wykonywać właśnie na szachownicy w systemie, jaki używają wszystkie komputery – chodzi oczywiście o system dwójkowy (na codzień wszczyscy posługują sie systemem dziesiętnym).
Potrzebnymi rekwizytami będą narzędzia do gry w szachy, czyli szachownica (a może nawet kilka szachownic) i kilkanaście pionków (najlepiej w kilku kolorach). Za kolebkę gry w szachy uznawane są Indie, gdzie w Persji na dworze szacha Chusrau I Anoszarwana w latach 70. VI wieku naszej ery przywieziona została ona w darze od hinduskiego radży. Więcej już nie będziemy pisać o historii gry w szachy.
Opisane metody rachowania na szachownicy były stosowane w dydaktyce dla eksperymentalnych klas I-III polskiej szkoły podstawowej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych minionego stulecia, a więc uczono tego dzieci 7-10 letnie. Być może, w świecie komputerów, pracujących w systemie binarnym, warto by wrócić do lat minionych i dalej poeksperymentować.
Na początek przedstawimy dodawanie i odejmowanie na szachownicy. W następnym numerze zagości mnożenie i dzielenie oraz podnoszenie do potęgi i pierwiastowanie. Zapraszamy zatem do gry.
Świat Matematyi nr 40 (4/2016) |