Drodzy Czytelnicy! zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie kursu programowania JavaScript, który rozpoczął się w poprzednim wydaniu. Nie zabraknie tu „matematycznych” wirujących figur tworzonych w grafice kartezjańskiej przy użyciu współczesnego środowiska programistycznego Akademii Khana.
Matematyka posiada jednak długą historię i jej założenia były tworzone przez wieki. Już w III wieku mieszkańcy Chin i Japonii potrafili przy pomocy pałeczek wyznaczać pierwiastki dowolnych liczb – jest to dziecinnie proste.
Dzisiaj, dla większości uczniów czy dorosłych, jest to możliwe jedynie wtedy, gdy użyją kalkulatora. Szkoda, że zapominamy o korzeniach, z których wyrosły współczesne cywilizacje. Rozwiązanie równań stopnia drugiego również nie było problem. Już w IX wieku mieszkańcy Persji rysowali figury geometryczne dające ich rozwiązanie. Ta metoda może być zrozumiała nawet dla uczniów szkół podstawowych!
Sięgamy jeszcze dalej – do starożytności. Poszukujemy matematycznego złota i złotej liczby Pitagorejczyków. Wykopaliska rozpoczniemy od pięciokąta foremnego, który jest bogatym źródłem dla naszych poszukiwań. A może spróbujecie zająć się dzieleniem wielomianów przez… wielomian – i na dodatek z resztą, będącą też wielomianem!
Zapraszamy więc do zanurzenia się w świat dawnej matematyki, który jest się rzeczywistością. |