empik
KPM_01
paypal

przeszukaj serwisSZUKAJ W SERWISIE

Drodzy Czytelnicy

    Obecny numer  „Świata Matematyki” wyróżnia się szczególnie i to aż z dwóch powodów. Po raz pierwszy na łamach  czaspisma pojawia się artykuł z najważniejszego działu matematyki, mianowicie z analizy matematycznej.

    Reformatorzy polskiej szkoły znacznie ograniczyli program nauczania matematyki. Usunęli z niego między innymi rachunek całkowy, który jest częścią analizy matematycznej. Taka sytuacja w dużym stopniu ogranicza możliwości podejmowania przez młodych Polaków studiów wyższych na kierunkach gwarantujących im pracę, a w dalszej perspektywie uniemożliwia także rozwój gospodarki innowacyjnej.

Świat Matematyki” jest adresowany do szerokiego kręgu młodzieży, także do uczniów szkół podstawowych. Dlatego właśnie rachunek całkowy przedstawiony jest tu w taki sposób, aby był zrozumiały także przez tę grupę Czytelników. Sięgneliśmy do metod całkowania, jakimi posługiwano się już w starożytności – 300 lat przed Chrystusem  oraz w średniowieczu w krajach islamskich. Są one zadziwiająco proste, a jednocześnie ścisłe.

Prezentowane przez nas sposoby całkowania umożliwiają pełne zrozumienie samej istoty tego zagadnienia. W konsekwencji daje to możliwość twórczego posługiwania się nimi, a więc nie tylko umiejętność samodzielnego rozwiązywania całego szeregu zagadnień wymagających całkowania, ale również wyprowadzania wielu wzorów geometrycznych jak i
fizycznych.

Drugą niespodzianką jest niezwykłe zadanie tekstowe. Jest to tzw. zadanie zegarowe, które rozwiązano posługując się między innymi... równaniami nieoznaczonymi.

    Życzę naszym Czytelnikom miłej lektury, odpowiedniej – jak sądzę – w wakacyjnym czasie.

Jacek Orzechowski 

redaktor naczelny
„Świata Matematyki”

PARTNERZY
alter edukacja
Test IQ
oferty pracy nauczyciel
Piatnik
spinor's


©2004 made and hosted by mediacom