Drodzy Czytelnicy
Obecny numer „Świata Matematyki” wyróżnia się szczególnie i to aż z dwóch powodów. Po raz pierwszy na łamach czaspisma pojawia się artykuł z najważniejszego działu matematyki, mianowicie z analizy matematycznej.
Reformatorzy polskiej szkoły znacznie ograniczyli program nauczania matematyki. Usunęli z niego między innymi rachunek całkowy, który jest częścią analizy matematycznej. Taka sytuacja w dużym stopniu ogranicza możliwości podejmowania przez młodych Polaków studiów wyższych na kierunkach gwarantujących im pracę, a w dalszej perspektywie uniemożliwia także rozwój gospodarki innowacyjnej.
Świat Matematyki” jest adresowany do szerokiego kręgu młodzieży, także do uczniów szkół podstawowych. Dlatego właśnie rachunek całkowy przedstawiony jest tu w taki sposób, aby był zrozumiały także przez tę grupę Czytelników. Sięgneliśmy do metod całkowania, jakimi posługiwano się już w starożytności – 300 lat przed Chrystusem oraz w średniowieczu w krajach islamskich. Są one zadziwiająco proste, a jednocześnie ścisłe.
Prezentowane przez nas sposoby całkowania umożliwiają pełne zrozumienie samej istoty tego zagadnienia. W konsekwencji daje to możliwość twórczego posługiwania się nimi, a więc nie tylko umiejętność samodzielnego rozwiązywania całego szeregu zagadnień wymagających całkowania, ale również wyprowadzania wielu wzorów geometrycznych jak i fizycznych.
Drugą niespodzianką jest niezwykłe zadanie tekstowe. Jest to tzw. zadanie zegarowe, które rozwiązano posługując się między innymi... równaniami nieoznaczonymi.
Życzę naszym Czytelnikom miłej lektury, odpowiedniej – jak sądzę – w wakacyjnym czasie. Jacek Orzechowski redaktor naczelny „Świata Matematyki” |