empik
KPM_01
paypal

przeszukaj serwisSZUKAJ W SERWISIE

 

Drodzy Czytelnicy

W 13. numerze „Świata Matematyki” najciekawszym artykułem są „Sieci przepływowe”. Zawiera on zadanie menedżerskie pod tytułem „Algorytm Forda-Fulkersona”. Jak doskonale wiecie, wspominałem już bowiem o tym wcześniej co najmniej dwukrotnie na łamach naszego pisma, zadania menedżerskie cieszą się wśród młodzieży ze starych krajów Unii Europejskiej wielką popularnością, bez wątpienia za sprawą tego, że uczą one podejmowania najkorzystniejszych decyzji biznesowych. Do napisania tego artykułu skłonił nas rozpaczliwy list od pewnego studenta, który nie mógł zrozumieć algorytmu Forda-Fulkersona. Zresztą nic w tym dziwnego, skoro obecnie algorytm ten w podręcznikach jest omawiany na przykładzie ogromnej liczby dostawców i odbiorców z wykorzystaniem odpowiednich programów komputerowych. Z edukacyjnego punktu widzenia jest to wielkim błędem, ponieważ każdy dydaktyk i każdy pedagog wie, że jeśli chce się coś komuś wyjaśnić, to należy zacząć od przykładów najprostszych, a nie od najtrudniejszych. Poza tym realizowanie algorytmu Forda-Fulkersona z wykorzystaniem programu komputerowego nie pozwala zrozumieć jego istoty. Dlatego też napisaliśmy artykuł, który to zagadnienie bardzo przystępnie wyjaśnia.

Innym ciekawym artykułem jest „Krótka historia sudoku”. Ukazuje on historię nie tylko sudoku, ale wszystkich pięciu łamigłówek, które w swoim czasie podbiły świat.

Na szczególną uwagę zasługuje również artykuł „Niezwykłe ułamki zwykłe”, i to z dwóch powodów. Po pierwsze – poświęcony jest zadaniu tekstowemu dotyczącemu liczb – a te rzadko ukazują się w zbiorach zadań, a po drugie dlatego, że zadanie tego rodzaju jest niesłychanie trudne do ułożenia.
Wraz z całą Redakcją życzę naszym Czytelnikom owocnej lektury.

Eugeniusz Sikorski
redaktor naczelny

>>powrót

PARTNERZY
alter edukacja
Test IQ
oferty pracy nauczyciel
Piatnik
spinor's


©2004 made and hosted by mediacom