Witamy Czytelników! To wydanie rozpoczynamy prezentacją równań diofantycznych, zawartych w dziele Diofantosa,„Arithmetica” z III w. n.e.
W kolejnym artykule wrócimy do prac młodego indyjskiego geniusza-samouka, Srinivasy Ramanujana, którego pierwsze publikacje ukazały się w indyjskim czasopiśmie „The Journal of the Indian Mathematical Society” i spotkały się tam z dużym uznaniem. Dotyczyły zagnieżdżonych pierwiastków, czym chętnie podzielimy się z naszymi Czytelnikami.
Nie zabraknie także równań czwartego stopnia i wyznaczania wartości pierwiastków bez kalkulatora, lecz sposobem pisemnym. Oczywiście zajmiemy się również geometrią. Korzystając ze wzoru Eulera, będziemy tworzyć sześciościany, o jakich nikomu się nie marzyło.
Zaprezentujemy także „kwiaty” kwadratów liczb naturalnych oraz ciągów arytmetycznych potęgi, dla których dowody przeprowadził wybitny polski matematyk, Andrzej Schinzel. Poznamy świat prawdopodobieństwa, gdzie skorzystamy ze schematu szwajcarskiego matematyka Jakoba Bernoulliego. Nierówności Shapiro czy równania całkowe Fredholma będą tylko rozgrzewką na letni poranek.
A już w kolejnym wydaniu odkryjemy kolejnego geniusza-samouka z Devlali w Indiach. Dattatreya Ramachandra Kaprekar jest odkrywcą wielu tajemnic matematyki, między innymi stałej Kaprekara czy tworzenia liczb Kaprekara.
Gorąco zapraszamy do kolejnego wydania. >>powrót |