STATYSTYKA matematyczna
SM73 - Historia Matematyki PWN

empik
KPM_01
paypal

przeszukaj serwisSZUKAJ W SERWISIE

 

ZADANIE

Kanibale w dżungli złapali 3 mężczyzn na wycieczce safari. Kanibale jednak dają im jedną szansę ucieczki, aby nie zostali zjedzeni.
Złapani zostają ustawieni w rząd w kolejności wzrostu oraz przywiązani do pali. Osoba z tyłu widzi plecy dwóch swoich towarzyszy z przodu, osoba środkowa widzi plecy osoby z przodu, a osoba z przodu nie widzi nikogo. Kanibale pokazują mężczyznom 5 kapeluszy. 3 z nich mają kolor czarny, a 2 mają kolor biały.
Na oczy złapanych nałożone zostają opaski oraz kapelusz zostaje położony na głowie każdego zakładnika. Pozostałe dwa kapelusze pozostają ukryte. Następnie opaski zostają zdjęte. Zakładnikom oświadcza się, że jeżeli jeden z nich zgadnie, jakiego koloru jest jego kapelusz, to wszyscy zostaną uwolnieni.
Osoba z tyłu, która widzi oba kapelusze towarzyszy z przodu, ale nie swój - oświadcza, że nie wie. Osoba środkowa, która widzi kapelusz towarzysza z przodu, ale nie swój – oświadcza, że nie wie. Osoba z przodu, która nie widzi żadnego kapelusza oświadcza, że wie, jaki jest kolor jego kapelusza.
Jak jeden z zakładników dowiedział się, jaki jest kolor jego kapelusza i jakiego koloru on był?

 

 

 

 

ROZWIĄZANIE

Osoba z przodu wiedziała, że nosi czarny kapelusz, gdyż wiedziała, że pierwsza osoba nie widziała 2 białych kapeluszy, oraz że druga osoba nie widziała jednego białego kapelusza, bo gdyby zobaczyła biały kapelusz, to osoba druga wiedziałaby, że ma czarny kapelusz z oświadczenia pierwszej osoby.

 

PARTNERZY
alter edukacja
Test IQ
oferty pracy nauczyciel
Piatnik
spinor's


©2004 made and hosted by mediacom