Witamy Czytelników! Przepraszamy za długą przerwę między wydaniami. Mamy nadzieję, że ten kolejny start będzie już ciągłym biegiem po zwycięstwo. W programie nauczania znów planowane są zmiany. Jedna z nich ma dotyczyć matematyki. Obawiamy się, że wymagania wobec uczniów zostaną obniżone. Jak zatem zachęcić podopiecznych do kroczenia tą ścieżką, która ma decydujący wpływ na rozwój ludzkości?
Jedna z nauczycielek przysłała nam przepis, jak polubić matematykę. Jest to pierwszy z artykułów podejmujących tą tematykę. Chcemy, by matematyka przestała się kojarzyć uczniom z nudnymi lekcjami i żmudnymi rachunkami. Proponujemy zabawę, która może wzbudzić chęć poznania większej przestrzeni tego świata. Poznamy matematykę, która może czynić magiczne działania, podejmowane już przez Albrechta Dürera czy Martina Gardnera. Prócz liczb wypełniających kwadraty nie zabraknie gwiaździstego wielościanu odkrytego przez Johannnesa Keplera na początku XVII wieku. Zapraszamy każdego do jego konstrukcji.
Ze względu na oczekiwania naszych Czytelników zamieszczamy także tekst pokazujący, jak rozwiązywać równania trzeciego stopnia przy pomocy pierwiastków. Rzeczy, które wyglądają na niemożliwe, staną się prostym zadaniem niemal dla każdego. W tekście nie zapominamy także o geometrii liczb zespolonych, omawianej już na łamach 57. wydania „Świata Matematyki”.
W tym świecie liczb nie zapominamy także o geometrii na płaszczyźnie. Lektura na temat przekształceń geometrycznych pozwoli każdemu nabyć umiejętności przeprowadzania dowodów świata geometrii, do czego serdecznie zachęcamy. >>powrót |