Witamy Czytelników! Pod koniec roku proponujemy zabawę... na liczbach. Matematyka jest prosta i może sprawiać wiele niespodzianek. Będziemy kroczyć pomiędzy pierwszymi. Odpowiemy na postawione pytania, które wydają się bez odpowiedzi. Nie zapominamy także o geometrii. Dzięki twierdzeniu Ptolemeusza możemy poszukiwać ciekawych zależności występujących dla wielokątów foremnych, nie będących koniecznie czworokątami.
Nie obędzie się także bez zagadnień związanych z urządzeniami mechanicznymi, dla których matematyka jest niezbędna dla zrozumienia ich działania. W ich konstrukcjach skorzystamy z programu GeoGebra, bezpłatnie dostępnego w internecie. Dla tych, którzy jeszcze nie korzystali z tego programu, zamieszczamy krótki opis procesu konstrukcji przykładowych urządzeń. Przedstawimy konstrukcję inwersorów, trysektorów, kardiografów oraz stopochodów, wyznaczając ich działanie. A co to takiego, zaraz możecie się dowiedzieć. Nie brakuje także innych urządzeń mechanicznych, do poznania których Czytelników gorąco zachęcamy.
Do podejmowania decyzji, zwłaszcza finansowych, matematyka jest również niezbędna. Zadania na optymalizację często wymagają stosowania rachunku różniczkowego, będącego niedostępnym dla wielu. Nie warto się jednak poddawać. Przedstawiamy prostszy sposób na rozwiązanie tego problemu. Pomoże nam w tym zadanie profesora Ronaldo.
Nie rezygnujemy także z przedstawienia zagadnień dotyczących funkcji ciągłych, wyznaczania pochodnych wielokrotnych czy stosowania matematyki w czasie i przestrzeni, do czego wszystkich gorąco zachęcamy. >>powrót |