Witamy Czytelników! Wakacje są już za nami i pora przejść do rachunków. Oczywiście do ich przeprowadzenia zwykle potrzebujemy kalkulatora. Tym razem, do wykonania mnożenia możemy użyć pałeczek Napiera, szkockiego arystokraty i matematyka, żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku.
Zwykle korzystamy z systemu dziesiętnego, jednak warto zdać sobie sprawę, że systemy dwójkowy, dwunastkowy czy sześćdziesiątkowy także nie są nam obce. Na początek zapraszamy do poznania systemów pozycyjnych, które były używane już przez Babilończyków.
Zapraszamy także do niesamowitego świata liczb trójkątnych, prostokątnych i kwadratowych, by za ich pomocą znajdować trójki pitagorejskie czy wyznaczać liczby czworościenne lub piramidalne. Nie zapomnimy także o optymalizacji sposobu wykonania zadania, by cel został osiągnięty.
W gawędach Pana Mathematicsa zapoznamy się z wyznaczeniem pola księżyców Hipokratesa dla dowolnego wielokąta foremnego.
W świecie figur płaskich będziemy wyznaczać odległości, geometryczne minima czy rozwiążemy problem Schwarza. Nie obędzie się także bez działania w przestrzeni zespolonej na pierwiastkach, sprzężeniach czy pewnej tożsamości. Podejmiemy temat konstrukcji okręgów stycznych do okręgu bazowego, tworząc łańcuch okręgów Steinera.
Na łamach tego wydania zapraszamy do poszukiwań rzeczy nie każdemu jeszcze znanych... >>powrót |